Standard Stafordšírského bulteriéra

STANDARD PLEMENE

Stafordšírský bulteriér, standard FCI č. 96

Staffordshire bullterrier

ZEMĚ PŮVODU :  Velká Británie

datum zveřejnění původního platného standardu:         24.06.1987

klasifikace FCI:           skupina 3        teriéři

                                   sekce 3            teriéři typu bull

                                   Bez pracovní zkoušky.

celkový vzhled:   Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

charakteristické rysy:    Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

chování / povaha:    Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

hlava a lebka:    Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly. Stop výrazný, morda krátká, nos černý.

Oči:  Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.

Uši:  Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

Pysky / čelisti / zuby:  Pysky přilehlé a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

krk:    Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.

hrudní končetiny:   Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy. Ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty nejsou volné.

tělo:    Bedra krátká, hřbetní linie rovná. Široká přední fronta, hluboký hrudník, správně klenutá žebra. Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.

pánevní končetiny:    Dobře osvalené. Hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.

tlapy:    Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.

ocas:    Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený – lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

chůze / pohyb:    Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie. Konče-tiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.

OSRSTĚNÍ

srst:    Hladká, krátká a hustá.

barva:    Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

hmotnost:        psi       12,71 – 17,25 kg

                        feny     10,89 – 15,43 kg

velikost:    Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 – 40,64 cm.

vady:       Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

poznámka: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.